Eğitim Programları

CMAS Dalış Eğitimi

 • Eğitim Programları

  CMAS ve SSI dalış eğitimlerini verdiğimiz merkezimizde, gerekli teorik ve pratik eğitimleri alarak dünyaca geçerliği olan bir rekreasyonel dalıcı sertifikasına sahip olabilir, önceden aldığınız belgelendirilmiş bir dalış eğitimini bir üst seviyeye taşıyabilir ya da dalış tecrübenizi fotoğrafçılık gibi hobilerinizle bağdaştırmak için ilginizi çeken bir uzmanlık kursumuza katılabilirsiniz.

  CMAS

  Fransızca’daki Confederation Mondial des Activites Subaquatique yani Dünya Sualtı Aktiviteleri Konfederasyonu ifadesinin baş harflerinden oluşmuş bir kelimedir. CMAS üye ülkelerinin sualtı aktiviteleri ile ilgili uyması gereken asgari standartlar ve eğitim programları belirleyen uluslararası kurumdur. Ülkemizde federasyonumuz tarafından verilen dalıcı diploma ve kimlik kartlarının tüm dünyada geçerli olmalarının sebebi ulusal federasyonumuzun bu konfederasyon ile olan sözleşmesidir. Bu işleyiş sayesinde elde ettiğiniz bröveler uluslararası geçerlilik kazanır. CMAS, Türkiye Sualtı Sporları Federasyonu’na (TSSF) kendi standartlarını Türkiye ‘ de uygulatma ve denetleme yetkisinin yanı sıra daha üst düzeyde eğitim standartları da belirleyebilme hakkını vermiştir. Ulusal federasyonumuz bünyesindeki spor dallarının her biri için ayrı ayrı hizmet verecek çok çeşitli kurullar oluşturulmuş ve bu kurullarda hizmet veren tecrübeli üyeleri ile gerek dalış gerekse kapsamındaki diğer dallar için gerekli standart eğitim çalışmalarının yanı sıra denetleme görevlerini yerine getirmektedir.

  • Bir Yıldız Dalıcı

   14 yaşını doldurmuş, yüzme bilen ve dalışa engel sağlık problemi olmayan herkes kursa katılabilir. Eğitimini başarı ile tamamlayan Bir Yıldız Dalıcı, dalış ile ilgili teorik konularda bilgilenmiş, dalış donanımlarının hepsini uygun olarak kuşanıp çıkarabilen, bunları sualtında doğru olarak kullanıp dalabilen ve yanında en az Üç Yıldız Dalıcı veya bir dalış eğitmeni ile açık deniz dalışları yapmaya hazır hali gelmiş olur. Bir Yıldız Dalıcı en fazla 18 metreye dalabilir.

   İki Yıldız Dalıcı

   Bir yıldız dalıcı sertifikasına veya federasyonca denkliği onaylanmış (Padi vb) diğer kuruluşlardan alınan eşdeğer bir sertifikaya sahip olan kişiler 20 dalışı tamamladıktan sonra bu kursa katılabilirler. Eğitimini başarı ile tamamlayanlar, ilk yardım, kurtarma, gece dalışı, navigasyon ve derin dalış konusunda eğitim almış kişilerdir. En az iki yıldız dalıcı ile birlikte en fazla 30 metre derinliğe kadar dalış yapabilirler. 18 yaşından küçük iki yıldız dalıcılar ancak yanlarında bir Üç Yıldız Dalıcı ile 24 metreye kadar dalış yapabilirler.

   Üç Yıldız Dalıcı

   İki yıldız dalıcı sertifikasına veya federasyonca denkliği onaylanmış (Padi vb) diğer kuruluşlardan alınan eşdeğer bir sertifikaya sahip olan kişiler 70 dalışı tamamladıktan sonra ve 6 ay süre geçtikten sonra bu kursa katılabilirler. Her düzeyde dalıcılara sualtında önderlik yapabilecek beceri ve deneyimi olan dalıcıdır. Önderlik yaptığı dalıcıların güvenlik kurallarına uygun dalışlar yapmalarını sağlamakla yükümlüdür. Sualtı kurtarma ve ilk yardım konularında gerekli eğitimi almıştır ve uygulayabilir. En fazla 30 metre derinliğe kadar dalış yapabilir ve yaptırabilir.  • Dalışı Eğitimleri

   KURSLAR

   TEORİK EĞİTİM

   PRATİK EĞİTİM

    
    
    
   Bir Yıldız Dalıcı
   10 Saat
   6 Dalış
   İki Yıldız Dalıcı
   10 Saat
   5 Dalış
   Üç Yıldız Dalıcı
   10 Saat
   8 Dalış
   Bir Yıldız Eğitmen
   18 Saat
   4 Dalış
   İki Yıldız Eğitmen
   12 Saat
   2 Dalış

  Bir Yıldız Eğitmen

  Üç yıldız dalıcı sertifikasına veya federasyonca denkliği onaylanmış (Padi vb) diğer kuruluşlardan alınan eşdeğer bir sertifikaya sahip olan kişiler 120 dalışı tamamladıktan ve 6 ay süre geçtikten sonra bu kursa katılabilirler. Sınavı Federasyon Düzenler. Federasyonun düzenlediği eğitmen sınavında başarılı olmalıdır. Federasyondan yetki belgesi almış bir dalış kuruluşunda kayıtlı olmak koşulu ile Bir Yıldız ve İki Yıldız Dalıcı eğitimlerini vermeye, sınavlarını yapmaya, değerlendirmeye başarılı olanların bilgi kayıt formlarını imzalamaya yetkilidir. Öğrencilere Federasyon eğitim dizgesine uygun eğitimi en iyi biçimde vermekle yükümlüdür. Havuzda ve denizde 5 metreye kadar tanıtım dalışı yaptırabilir.

  İki Yıldız Eğitmen

  Bir Yıldız Eğitmen sertifikasını aldıktan sonra bir dalış kuruluşunda 1 yıl görev alan ve toplam 50 öğrenci yetiştiren kişiler, Federasyonun düzenlediği eğitmen sınavına katılarak 2 yıldız eğitmen olabilirler. Bir Yıldız Dalış Eğitmeninin yetkilerine ek olarak bir dalış kulübü kurabilirler. Bir, İki, Üç Yıldız Dalıcı eğitimlerini vermeye, sınavlarını yapmaya, değerlendirmeye ve başarılı olanların bilgi kayıt formlarını imzalamaya yetkilidirler. Federasyonca düzenlenen rehber dalıcı eğitimlerinde görev alabilirler. Federasyon adına dalış kuruluşlarını denetlemek üzere görevlendirilebilirler.

  Başka bir sistemde sahip olduğunuz brövenizi başka bir dalış sisteminde bir üst seviyeye taşıyabilir, farklı uzmanlık bröveleriyle dalış hayatınızı renklendirebilirsiniz.


Twitter
Selimiye Dalış Merkezi

Bizi Takip Edin
social social social social social social